„Dom Kereta” powstanie na Warszawskiej Woli pomiędzy budynkami przy ul. Żelaznej 74 i Chłodnej 22.
To miejska plomba o charakterze happeningu –niecodziennego miejsca stworzonego na symbolicznej granicy dawnego getta – pomiędzy trój piętrową kamienicą i jedenastopiętrowym wysokościowcem.
Dom zaprojektowany przez Jakuba Szczęsnego z grupy „Centrala” z myślą o zaproszeniu do tego miejsca izraelskiego pisarza pochodzenia polskiego – Edgara Kereta, który niegdyś zadeklarował chęć zamieszkania w Warszawie, mieście swoich rodziców.
"Dom Kereta" będzie miał 12 m długości , 133 cm szerokości od frontu i tylko 92 cm od strony podwórka.
Ze względu na nietypowe miejsce nietypowe będą również zastosowane w projekcie rozwiązania .
W pracowni znajdzie się miejsce na łazienkę , kuchenkę i jadalnię na parterze oraz biurko do pracy i łóżko na piętrze- wszystko oczywiście w wersji mini .
Wejście do domu dostępne będzie od strony podwórka po schodach drabiniastych opuszczanych za pomocą pilota.
Otwarcie przewidziene jest na 19 listopada 2011.
Architekt: Jakub Szczęsny
Kuratorzy; Sarmen Beglarian, Sylwia Szymaniak
Producent: Joanna Trytek
Organizator: Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej
Projekt jest realizowany dzięki finansowemu wsparciu Urzędu m.st. Warszawy.
Partnerem projektu jest Narodowe Centrum Kultury.
Sponsor: LHI
Wsparcie: White & Case, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Chłodna25
Chcielibyście mieć dla siebie takie miejsce ?
Via: Bryła, Gazeta
17 komentarzy :
Bardzo ciekawy pomysł!Sama chciałabym mieszkać/pracować w takim nieformalnym miejscu.
Oby więcej takich realizacji. MoniQ
Kiedys rysowalem w centrum Kopenhagi dom na malenkiej parceli o szerokosci nieco ponad 5 metrow i wierzcie mi, bylo bardzo trudno. Ale to co tutaj widze jest jeszcze trudniejsze.
Ciekawy projekt. Mam takie pytanie: ten Pan moze miec trudnosci (ze wzgledu na wiek) we wspinaczece po drabinie wewnatrz domu. Moze daloby sie zaprojektowac jakas platforme (sa takie windy) zeby Mu to ulatwic? Projekt bardzo interesujacy.
Miko- jak słusznie zauważyłeś rozwiązanie jest mocno nietypowe.
Mam jednak nadzieję ,że projektanci wzięli pod uwagę wszelkie aspekty aktualnie 45-letniego użytkownika,a brak platformy wewnętrznej wynika zapewne z "tymczasowości" obiektu jak i zapewne kosztów realizacji pracowni dla pisarza.
Twoje pytanie jest jak najbardziej słuszne choćby ze względu na możliwość np. czasowej niedyspozycji ruchowej użytkownika.
Mam pytanie: czy ten dom już powstał czy jeszcze nie? Byłam tam dziś i nic - tylko dziura między budynkami...i tak się zastanawiam czy ten dom jeszcze nie powstał, czy po prostu była to akcja czasowa i już się skończyła. Wiecie może coś na ten temat? Będę wdzięczna za odpowiedzi.
Taki świeży pozytywny przejaw tego, że odbiegamy już od ciasnych granic poglądowych na temat co wypada a co nie, przyszłościowe myślenie i ogólnie jestem pod dużym wrażeniem
Co na to strażacy? :)
pokolenie Mc'Donalda może mieć problemy ze zmieszczeniem się w takim lokum :)
Gośćmi w Domu Kereta mieli być artyści. Ale nie mogę znaleźć informacji kto już skorzystał z takiego zaproszenia?
Fajna sprawa zamieszkać w takim mieszkanku, ale nie wyobrażam sobie życia w nim na dłuższą metę. Myślę że takie projekty byłyby dobre dla studentów którzy nie chcieliby wynajmować często drogich mieszkań.
„Dom Kereta” bardzo ciekawa realizacja, widziałam właśnie gdzieś podobną w telewizji :) chciałabym mieć coś takiego dla siebie - oczywiście :)
Fajny domek chociaż ja bym się nie odnalazła na takiej przestrzeni :)
Na pewno ciekawe ale chyba nie do końca praktyczne.
Wolałbym w tym nie mieszkać :)
Nie wiem jak on tam żyje.
Bardzo dobry projekt.
Bardzo dobre rozwiązanie jak już zabraknie miejsca do budowania domów. Dla młodego człowieka nie powinno być problemu egzystować w takim domu lecz później... może być problem.
Ciekawy zamysł tego domu!
Prześlij komentarz