Palety kolorów

Autorem artykułu jest krzynka8

Kto się nie zastanawiał na jaki kolor pomalować mieszkanie czy własny pokój. Jak dopasować kolorystykę do naszych pomieszczeń, aby w nich właściwie odpoczywać.
Kolory od dawien dawna odgrywają istotną role przy aranżacji wnętrz a szczególnie jeśli chodzi o nasze mieszkanie czy też dom. To właśnie „temperatura” koloru kształtuje charakter naszego domu lub mieszkania oraz nadaje im niepowtarzalny nastrój. Każda z wielkiej palety barw posiada swoje własne niepowtarzalne cechy, które mogą mieć wpływ na nasze zachowanie. Kolory działają na nas nawet, kiedy zamykamy oczy. Promieniowanie o różnych barwach wpływa na nasz wzrost i rozwój naszych komórek. Barwy mają wpływ na nasz poziom energii, apetyt, samopoczucie czy w końcu sen. Dlatego tak ważną kwestią jest właściwy dobór i dopasowanie kolorystki we wnętrzach naszych domostw.
Mając na uwadze właściwości, jakie posiadają kolory, przy ich zastosowaniu powinniśmy brać pod uwagę przeznaczenie danego wnętrza, jego wielkość, natężenie światła i oczywiście nasze osobiste preferencje (a jak wiemy o gustach się nie dyskutuje). Należy jednak pamiętać i o tym, że barwy we wnętrzu to nie tylko ściany, ale także podłoga, meble, dodatki, rolety, firany itd. Wszystkie te elementy powinny tworzyć tę niepowtarzalną kolorystycznie całość, w której będziemy się czuli naprawdę dobrze a co przekłada się także na nasz odpoczynek fizyczny i duchowy.
Poniżej omówimy pokrótce najbardziej podstawowe palety kolorów i ich najlepsze zastosowanie do konkretnych pomieszczeń.
- Kolor czerwony – działa pobudzająco, podnosi ciśnienie, wzmaga apetyt, wytrzymałość, inspiruje. Zbyt długie przebywanie w pomieszczeniach o tym kolorze może czasami wywołać złość a nawet agresję. We wnętrzach dobrze sprawdza się w postaci akcentów i plam kolorystycznych. Do zastosowania w przedpokojach, łazienkach. Nie zaleca się go do pomieszczeń gdzie wymagana jest koncentracja i skupienie.
- Kolor pomarańczowy – delikatnie pobudza, wzmacnia psychikę, korzystnie oddziałuje na układ pokarmowy, zwiększa ponoć odporność.
- Kolor żółty – nazywany też kolorem optymizmu, intelektu i nauki. Energetyzuje, oczyszcza i wzmacnia układ nerwowy. Lecz zbyt intensywny będzie działał drażniąco. Nadaje się do jadalni, kuchni i do pomieszczeń gdzie są słabo naświetlone przez słońce, np. skierowanych na północ.
- Kolor różowy – wyraża umiarkowanie i stałość, łagodzi stany agresji i tonuje emocje.
- Kolor zielony - nazywany kolorem skupienia, równowagi i spokoju. Ten kolor relaksuje i rozluźnia. Idealnie nadaje się do pomieszczeń biurowych i gabinetów.
- Kolor niebieski – pobudza twórczość, uspokaja, obniża ciśnienie. Zaliczany do tzw. kolorów chłodnych, optycznie powiększa przestrzeń.
- Kolor turkus – występuje z połączenia błękitu i zieleni, działa wzmacniająco szczególnie w stanach dużego napięcia nerwowego.
- Kolor fioletowy – nazywany kolorem dostojeństwa, delikatny fiolet działa uspakajająco, dla osób wrażliwych zbyt mocne nasycenie tym kolorem może prowadzić do stanów przygnębienia.
Dodatkowe efekty można uzyskać poprzez odpowiednie nasycenie barw:
- Jasny kolor wydaje się dalszy, ciemny – bliższy.
- Chcąc „podwyższyć” wnętrze, sufit malujemy na biało.
Gdy pomieszczenie jest podłużne, można pomalować krótkie ściany na kolor ciemniejszy, da nam to optyczny efekt skrócenia pomieszczenia. Natomiast na oddalenie od siebie ścian w przypadku wąskiego pomieszczenia, dobrą sprawą będzie użycie barw pastelowych.
Dzięki odpowiednim paletom kolorów możemy dowolnie osiągać nasz ulubiony klimat wnętrza:
- Przytulny - ciepło i blisko, miękkość, ten klimat uzyskujemy przy użyciu oranżu, brązów i żółcieni.
- Przestronny – odczucie światła i przestrzeni, co dla niektórych osób wiąże się z wolnością, dobrym wyborem będzie użycie kolorów chłodniejszych.
Na pewno czymś wykluczającym jest, jeżeli będziemy chcieli stworzyć równocześnie klimat przytulny i przestrzenny.
Tak, więc, kształtując aranżacyjnie nasze lokum warto się zastanowić, jaki klimat chcemy w nim osiągnąć, żeby było to miejsce do wypoczynku lub do pracy.
---
www.wykonczeniedomu.blogspot.com
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl Pin It Now!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz