Spłaszczanie zaimportowanego pliku *DWG w Sketchup PRO


Czy zdarzyło się Wam kiedyś importować plik *DWG lub inny format CAD do Sketchup'a i otrzymać zamiast płaskiego planu tzw. stos linii i łuków z których większość "lewituje" w przestrzeni?
Mnie się zdarzyło i to nie raz!

Często wynika to z rysowania np. w AutoCAD pozornie planarnych elementów zakotwiczonych jednak do obiektów których wartość dla osi Z nie jest równa ZERO.

Są to np. wstawione bloki 3D lub niewłaściwie skopiowane a następnie wsklejone do rysunku elementy, które o zgrozo "udają" płaskie - a w rzeczywistości trójwymiarowej tworzą dziwny układ przypadkowych, porozrzucanych zbiorów nie mających ze sobą zbyt wiele wspólnego- czyli tak zwana  . . . MASAKRA !?.


Otrzymujesz taki plik od klienta ,ale jak tu zacząć modelowanie w Sketchup ?Plik referencyjny *DWG
Import do Sketchup !!!


Jest rozwiązanie i na taki problem :).Przy importowaniu  pliku zawsze należy pamiętać o ustawieniu jednostek modelu w Sketchup np.cm i taką samą wybrać w opcji import->UNTS .

Kiedy *DWG jest już w przestrzeni Sketchup i dzieje się to co na załączonym obrazku :

-po: pierwsze nie panikuj :)

-po drugie: Ustaw widok z góry ( top view) z paska narzedziowego Views i z menu Camera wybierz Parallel Projection


Top view oraz Camera-Prallel Projection
Za pomoca tych ustawień otrzymujemy "płaski" rysunek, ale wiemy co się za nim kryje, zatem -

-po trzecie i najważniejsze: używamy polecenia Export.
Jednakże użycie domyślnego File --> Export--> 3D Model  nic by nie dało, ponieważ rysunek zostałby wyeksportowany ze wszystkimi swoimi wadami z którymi przyszło nam się zmagać.

Jedynym i słusznym (być może nie jedynym ale na pewno skutecznym ) krokiem jest nastepująca ścieżka:

File -->Export --> 2D Graphic

To nie żart ,albowiem Sketchup pozwala eksportować nasz plik jako wektorowy i w dodatku SPŁASZCZONY ! w formacie *DWG.

-po czwarte: usuwamy z przestrzeni  Sketchup "wadliwy" podkład i importujemy plik wygenerowany w poprzednim kroku, który pozwoli nam po jego wczytaniu rozpocząć modelowanie bez zbędnej frustracji .

Uff i oto chodziło :)
Uwagi końcowe:
1.Import i eksport formatów CAD (*DWG , *DXF , *3ds itp.) do Sketchup jest możliwy tylko w wersji PRO. Jeśli nie posiadasz takowej zawsze można się do kogoś uśmiechnąć w tej sprawie :)

2.Sketchup domyślnie eksportuje plik do formatu *DWG jako jednowarstwowy, czyli wczytany do AutoCAD będzie posiadał wszystkie elementy na warstwie '0' porozbijane w "drobny mak".

3.Spłaszczanie rysunków w AutoCAD jest możliwe za pomocą polecenia FLATTEN , jednakże nie zawsze dają się spłaszczyć linie wymiarowe i bloki.

P.S Jak już wspomniałem sposób przedstawiony przeze mnie powyżej nie jest może jedyny ale należy do najprostszych a całość operacji nie zajmuje więcej niż kilka minut ( a nawet mniej).

Egonis
Pin It Now!

8 komentarzy :

Prześlij komentarz