Kreacja artystyczna Jarosława Flicińskiego na dworcu Centralnym w Warszawie

   Dworzec Centralny w Warszawie , którego budowa została ukończona w grudniu '75, po latach nareszcie doczekał się "odświeżenia". Bo trudno nazwać to modernizacją, bardziej  "liftingiem" jak w przypadku peronowych ławek , paneli wygłuszających i oznakowania poziomego podnoszącego bezpieczeństwo podróżnych. 

Jarosław Fliciński
   Przy tej okazji jest szansa aby nie były to tylko zwykłe porządki przed Euro 2012 .

Znany z wielkopowierzchniowych realizacji, polski malarz Jaroslaw Fliciński zaproponował coś "więcej" - swoją koncepcję na uatrakcyjnienie wyglądu peronów poprzez charakterystyczne dla swojej twórczości malarstwo geometryczne (murale takie jak w DH Renoma we Wrocławiu "Never say never again" 600 m2 r.2009; "Better tommorow" w Łodzi r.2010).
praca Jarosława Flicińskiego w warszawskiej galerii BWA


mural "Better Tommorow" Łódź

  Artysta zaproponował pomalowanie niebieskich słupów dworca we wzory które nadałyby nowy wymiar dla przestrzeni peronów. Poprzez różnorodność form i kształtów białych pasów każdy z udekorowanych elementów stałby się charakterystyczny i niepowtarzalny.
Propozycja Jarosława Flicińskiego dla Warszawy Centralnej

   Sądzę, że dzięki czemu oprócz zabawy przestrzenią pasażerom przyjemniej mijać będzie czas w oswojonym i rozpoznawalnym otoczeniu które dodatkowo dostarcza wrażeń wizualnych.Po długich latach szarości i brudu na dworcu jest to moment niemalże przełomowy, abstrahując od przyszłości tego miejsca ( planowane wyburzenie obecnego dworca i postawienie nowego w formie wieżowca z częścią biurową).
Po obejrzeniu wizualizacji i mając na względzie  dotychczasowe prace autorstwa Jarosława Flicińskiego odczuwam pewiem niedosyt . . . koloru, którym jak sądzę możnaby jeszcze bardziej "odczarować" tę przestrzeń .

A co Wy, pasażerowie i użytkownicy sądzicie o takich zmianach?
Pin It Now!

5 komentarzy :

Prześlij komentarz