Konserwacja kominka

Autorem artykułu jest Katarzyna MencwalWkłady i kasety kominkowe podobnie jak inne urządzenia grzewcze wymagają regularnych przeglądów i konserwacji. Konieczne jest również okresowe czyszczenie przewodów dymowych.
Przed każdym sezonem grzewczym należy sprawdzić stan uszczelnień korpusu paleniska oraz uszczelek drzwi oraz szyby. W przypadku ich zużycia powinno się dokonać wymiany. Elementem, który najczęściej wymaga wymiany jest uszczelka drzwi oraz szyby. Sama wymiana nie jest procesem skompilowanym i można ją wykonać samemu.

Uszczelki dostępne są w sprzedaży choćby w popularnych marketach budowlanych. Kupuje się je na metry. Aby dokonać wymiany uszczelki należy lekko poluzować mocowanie szyby w drzwiczkach, wyjąć starą uszczelkę i delikatnie wsunąć nową, następnie dokręcić poluzowane śrubki. Tak niepozorny zabieg konserwacyjny znacznie wpływa na poprawę procesu spalania w kominku ( eliminacja niekontrolowanego dopływu powietrza) oraz zabezpiecza przed unoszeniem się zapachu „wędzonki” w czasie kiedy nie palimy w kominku.
Komin odprowadzający dym z kominka powinien być czyszczony minimum dwa razy w roku. Konieczne jest jego czyszczenie przed rozpoczęciem sezonu grzewczego oraz minimum raz w sezonie. O wyczyszczenie komina powinniśmy poprosić fachowca, ale możemy podjąć się tego procesu na własną rękę. Pomocne w tej sytuacji będą specjalny proszek powodujący rozkruszanie się sadzy oraz katalizator spalania sadzy.
Po zakończeniu sezonu grzewczego należy wykonać dokładne czyszczenie wszystkich elementów wewnątrz paleniska z popiołu i sadz. Nawet kiedy kominek jest nie używany należy zapewnić przepływ powietrza przez palenisko i przewód kominowy, zatem dopływy powietrza do paleniska powinien zostać otwarty.
Czy istnieją jakieś środki, które spowodują, że szyba kominka nie będzie okopcona?
Nie ma niezawodnego sposobu uniknięcia okopcenia szyby kominka. Doraźny efekt przyniesie stosowanie środków czyszczących dostępnych na rynku. Niestety nie zabezpieczy to szyby w na zbyt długo przed zabrudzeniem.
Nowoczesne kominki dobrych firm mają specjalną, fabryczną powłokę ochronną szyby, ale i ona wypala się po około dwóch latach. Częstym rozwiązaniem producentów kominków nieco zmniejszającym okopcenie szyby jest specjalna szczelina znajdująca się pomiędzy ramą obudowy a szybą ułatwiająca przepływ powietrza.
Największe jednak znaczenie ma dobór odpowiedniego drewna do palenia. Najlepiej stosować drewno z drzew liściastych, gdyż drewno z drzew iglastych wydziela podczas spalania znacznie więcej substancji smolistych.
Ponadto drewno do palenia w kominku musi być suche, z co najmniej rocznym okresie leżakowania. Użytkownicy kominków często obserwują, że po dłuższym czasie palenia szyba szybciej ulega zabrudzeniu. Jednocześnie pogarsza się jakość palenia, pojawiają się kłopoty z rozpaleniem ognia. Szybciej brudząca się szyba po dłuższym czasie palenia ( np. pod koniec okresu grzewczego)często jest jednym z objawów słabszego cugu kominowego spowodowanego pogorszeniem drożności komina. Jest to jeden z sygnałów, które powinny na zmobilizować do wezwania kominiarza.(KM)
---
Opracowanie: redakcja portali branżowych www.ogrzewnictwo.pl, www.klimatyzacja.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl


Pin It Now!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz