Horyzontalny przewiert sterowany

Autorem artykułu jest Praktyczne porady


Horyzontalny przewiert sterowany to stosunkowo nowa technologia wykorzystywana przez firmy oferujące usługi budowlane dla małych prywatnych inwestorów. Po krótce opiszemy Ci, w jaki sposób możemy wykonywać przewierty i przeciski poziome.

W największym skrócie polega ona na wykonaniu przewiertu pod powierzchnią ziemi na określonym odcinku w celu zamontowania tam instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej lub dowolnej innej wymagającej stałego, odpowiednio zabezpieczonego połączenia. Przewierty wykonuje się pod utwardzonymi przeszkodami takimi jak drogi, tory kolejowe czy place. Jest to bezpośrednia alternatywa dla klasycznych prac polegających na wykopaniu dołu w ziemi na całej trasie planowanej instalacji. Takie podejście wiąże się naturalnie ze zniszczeniem wszystkiego co jest zbudowane na powierzchni ziemi. Przewiert pozwala działać z zaledwie dwóch niewielkich dołków bez przeszkadzania w jaki kol wiek innym osobom.

Wykonując przykładowo przeciski pod drogami metodą horyzontalnego przewiertu sterowanego rozpoczyna się prace od wydrążenia otworu pilotażowego. Wykonuje się go poprzez wciskanie do gruntu żerdzi wiertniczych najpierw pod kątem a następnie poziomo cały czas nimi obracając. Elementem drążącym tunel w ziemi jest głowica pilotowa. Jej praca wspomagana jest płuczką z betonitu. Miejsce wprowadzenia głowicy z żerdziami określa się jako punkt wejścia a z kolei miejsce, w którym wychodzi z ziemi nazywamy punktem wyjścia. Pierwszy etap wiercenia kończy się gdy głowica osiąga punkt wyjścia.

W drugim etapie prac głowica pilotowa wymieniana jest na rozwiertak, do którego przymocowywane zostają żerdzie wiertnicze, które przeciągane są z powrotem do punktu wejścia. W ten sposób urabiany jest pierwotnie wykonany otwór. Kiedy rozwiertak dotrze do punktu wejścia jest po raz kolejny zdejmowany i zmieniany na taki o większej średnicy. Cały czas do drążonego otworu wprowadzana jest również bentonitowa płuczka. Zaraz za rozwiertakiem montuje się rurociąg,

W trzecim etapie rozwiertu przeciąga się rurociąg, którym poprowadzone będą montowane instalacje. Przeciągany on jest za największym rozwiertakiem. Rurociąg zabezpieczony jest przed obracaniem przez odpowiednie mocowanie a wszystkie elementy cały czas chłodzone są zmniejszającą tarcie płuczką. W momencie kiedy rurociąg osiąga otwór wyjścia można mówić o zakończeniu procedury horyzontalnego przewiertu sterowanego.

---

Fachowca i porady znajdziesz na portalu budowlanym, na ktrym prezentujemy również usługi dekarskie Gdańsk.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl Pin It Now!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz