Jak wybrać gotowy projekt domu?

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki

Decydując się na budowę wymarzonego domu, często działamy pod wpływem silnych emocji i presją czasu, co sprawia że nasze decyzje nie zawsze są do końca przemyślane.
Artykuł ten pragnę zadedykować osobą które zdecydowały się na zakup gotowego projektu domu. Pragnę zawrzeć w nim najważniejsze informacje dotyczące gotowych projektów, podstawowych błędów jakie popełniamy na etapie wyboru projektów, oraz z czego i w jaki sposób zbudować nasz wymarzony dom. Projekt gotowy jest to architektoniczno-budowlany projekt, którego dokumentacja jest wielokrotnie powielana oraz rozpowszechniana. Może stanowić jedną z 4 części projektu budowlanego. Konieczna jest jego adaptacja do istniejących warunków.
Bardzo często spotykam się z przekonaniem, że projekt gotowy jest projektem w 100% zamkniętym i nie możemy w niego ingerować dokonując jakichkolwiek zmian. Otóż jest to przekonanie mylne, gdyż drobne zmiany takie jak przesunięcie okien lub drzwi jesteśmy bez żadnego problemu do projektu wprowadzić. Nie powinno to także wiązać się z żadnymi dodatkowymi kosztami.
Podczas wyboru projektu bardzo ważnym faktem o jakim nie możemy zapominać jest plan zagospodarowania danego obszaru. Jeżeli posiadamy już działkę pod budowę domu nie możemy absolutnie o tym zapominać, gdyż posiada ona swoje wytyczne, którymi musimy kierować się w trakcie wybierania projektu. Należy w urzędzie gminy uzyskać aktualny wypis z planu zagospodarowania przestrzennego. W dokumencie takim będziemy mieli określonych szereg parametrów dotyczących zabudowy naszej działki - np. wysokość domu, rodzaj i kąt nachylenia dachu, maksymalną powierzchnię zabudowy. Są to wiążące i nieprzekraczalne parametry.
Weźmy także pod uwagę nasze indywidualne potrzeby i preferencje. Jak dużą mamy rodzinę, czy w najbliższych latach może się ona powiększyć, ile łazienek sypialni itp. jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania w domu. Myśląc o wyborze projektu należy szczególną uwagę zwrócić na rozplanowanie wnętrza, tym bardziej że domy zaprojektowane są z różnym programem funkcjonalnym i nie powinno być problemu ze znalezieniem czegoś dla siebie.
Przy typowych projektach proponowane są rozwiązania dotyczące spraw technicznych i przeważnie określają materiały budowlane. Aby w 100% wykorzystać zakupioną dokumentację należałoby wybudować dom w zgodzie z projektem tj. proponowanymi materiałami i w określonej technologii. Dlatego wcześniej warto się zastanowić w jaki sposób będzie przebiegała budowa domu.
Zwróćmy także uwagę na to w jaki sp[osób nasz dom zostanie na działce usytuowany, gdyż nasłonecznienie, o którym bardzo często zapominamy odgrywa w naszym życiu dość nie bagatelną rolę. Uważa się że najbardziej odpowiednie usytuowanie domu w kierunku stron świata jest wtedy, gdy elewacja frontowa wychodzi na północ, natomiast elewacja ogrodowa na południe (lub południowy-zachód).
Najważniejsze, aby nie wybierać projektu spontanicznie, tylko obejrzeć ich wiele i przemyśleć, który najlepiej będzie spełniał nasze oczekiwania. Nie bójmy się także zadawać pytań.
---
T.G.
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl Pin It Now!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz