Jak Oświetlić Salon

Salon jest chyba najbardziej uniwersalnym pomieszczeniem w domu w nim odpoczywamy, pracujemy, przyjmujemy gości tych oficjalnych i tych mniej oficjalnych. ;) Aby zadbać w nim o dobre oświetlenie musimy zaprojektować je tak, aby było ono jak najbardziej wszechstronne.

Niestety zazwyczaj nie możemy rozwiązać tego jednym źródłem światła,dlatego w nowoczesnych aranżacjach mamy do czynienia z zastosowaniem głównego,dodatkowego oraz dekoracyjnego oświetlenia. Żarówki jakie stosujemy muszą być odpowiednie do typu aranżacji pomieszczenia.
Kiedy chcemy stworzyć atmosferę do odpoczynku, używamy żarówek z ciepłą barwą światła, ich odcień jest mniej męczący dla naszych oczu i łagodzi odbicia światła od oświetlanych przedmiotów. Kiedy przyjmujemy gości, światło powinno mieć nieco wyższą temperaturę barwową, ale to nie jest regułą, natomiast powinno być zdecydowanie mocniejsze - abyśmy nie potykali się nawzajem o siebie.

Odradza się stosowania zimnych barw żarówek czy świetlówek. One znajdują zastosowanie w miejscach pracy - dają mocne światło, które jednak niekorzystnie wpływa na nasz organizm. Choć jeżeli w salonie często spędzamy nadgodziny, możemy pomyśleć także nad takim typem oświetlenia... ale zakładam, że my Polacy jesteśmy wystarczająco pracowici i nie potrzebujemy nadgodzin, aby nadrabiać braki w domu.Aby sprostać wielozadaniowości naszego salonu, można użyć wszystkich powyższych typów oświetlenia. Główne, czyli żyrandol powieszony w centralnym punkcie pokoju. Jego wzór czy model dopasowujemy do ogólnego wystroju wnętrza, musimy też pamiętać aby pokrywał światłem cały pokój w zależności od wielkości. Stosujemy trój-, pięcio-, czy nawet dziesięcioramienny żyrandol, możemy również zastosować plafon czy spot z reflektorkami w odpowiedniej ilości nakierowując je na poszczególne fragmenty pomieszczenia. Spotykane są warianty, w których oświetleniem głównym są odpowiednio dobrane kinkiety. [Pamiętajmy o mocy żarówki: dwie żarówki np. 40 Watt nie dają takiej samej ilości światła jak żarówka 80 Watt.] Takiego oświetlenia będziemy używać np. gdy będziemy przyjmować gości czy pracować w salonie.
Jednak salon będzie nam służył również jako miejsce wypoczynku czy relaksu nie tylko przed telewizorem. Przy okazji telewizora: nie oglądajmy telewizji w ciemności, to szkodzi naszym oczom. Problem można bardzo łatwo rozwiązać stosując delikatne podświetlenie za telewizorem lub stosując lampy podłogowe czy inne delikatne źródło światła, aby złagodzić kontrast. Ustawiając taką oprawę pamiętajmy aby nie obijała się nam w ekranie.

Światło dla naszego odpoczynku możemy zaplanować na wiele sposobów używając oświetlenia meblowego skierowanego w górę czy w dół o małej mocy i ciepłej barwie, używając podświetleń umieszczonych za meblami czy we wnęce podwieszanego sufitu. Uważam to za doskonałe rozwiązanie, ale nie zawsze możemy wykonać tzw podsiebitkę. :) Możemy użyć jednej czy kilku lamp stojących z bardzo mocnymi źródłami światła rzędu 200-300 watt, które kierują strumień światła na sufit tworząc bardzo przyjazną atmosferę jednolitego miękkiego światła. Możemy również stosować typowe lampy dekoracyjne, które potrafią tworzyć naprawdę ciekawe efekty. Warto zastanowić się także nad regulacją natężenia światła używając ściemniaczy, a co za tym idzie typem żarówki jej żywotnością i kosztem eksploatacji
Powyżej podałem najprostszy schemat oświetlenia salonu każdy może go zmodyfikować na swoje potrzeby, np. przesunąć równowagę ku wypoczynkowi stosuje żyrandol z kloszami skierowanymi do góry tworząc efekt podobny do wyżej opisanych lamp podłogowych. Wszystko zależy od naszych potrzeb upodobań i nawyków .
Pin It Now!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz