Świadectwa energetyczne - obowiązek.

Artykuł wyjaśniający pojęcie świadectwa energetyczne. Czy budując dom obowiązkiem jest posiadać takie świadectwo? Przeczytaj a dowiesz się w jakich sytuacjach należy owy dokument posiadać.
Już na wstępnie chcę zacząć od ceny. Ile kosztują świadectwa energetyczne? Otóż przedział cenowy to 250 – 5000zł.


Ktoś pomyśli dlaczego tak drogo i właściwie czy mi jest to potrzebne? Odpowiedź brzmi: to zależy.

Świadectwa energetyczne musimy posiadać wtedy gdy stawiamy budynek – czy to mieszkalny czy inny.  Gdy oddajemy budynek do użytku jak również wtedy gdy wynajmujemy lokal czy inną nieruchomość. W więc praktycznie w każdej sytuacji. Co nam pozostaje?
Zakupić takie świadectwo, które będzie ważne przez kolejne 10 lat. Świadectwo energetyczne to nic więcej niż dokument, który mówi o zużyciu energii przez budynek.


Świadectwo określa wielkość energii wyrażoną w kWh/m2/rok niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku.

Właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek uzyskania Świadectwa charakterystyki energetycznej budynku i przekazania jego kopii nieodpłatnie właścicielowi lokalu mieszkalnego lub osobie, której przysługuje spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu, w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia złożenia przez niego wniosku w tej sprawie.


Przy sporządzaniu świadectwa energetycznego podstawową czynnością jest określenie charakterystyki energetycznej. Ograniczenia zużycia energii na cele związane z użytkowaniem budynków, w tym zwłaszcza na ogrzewanie, wentylację, klimatyzację i przygotowanie ciepłej wody.


Obliczenia, które trzeba wykonać w ramach oceny budynku dotyczą zapotrzebowania energii. Obliczenia te obejmują:

energię zużywaną na ogrzewanie i wentylację,
energię zużywaną na przygotowanie ciepłej wody,
energię zużywaną na chłodzenie,
energię na oświetlenie pomieszczeń. 

Można sobie postawić pytanie, które pewnie każdy z nas zada sobie czytając ten artykuł.
Czy każdy budynek musi mieć świadectwo energetyczne?

W świetle przepisów Dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków oraz przepisów ustawy z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane (Dz.U Nr 191, poz. 1373), które w omawianym zakresie wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2009 r., certyfikat energetyczny powinien posiadać każdy budynek zarówno nowy, jak i istniejący.

o Autorze

Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW
Grafika ze strony frabud.pl

Pin It Now!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz